Në Turqi gjinden pjesë të statujës së Perandorit Romak Hadrian
   Histori

Në Turqi gjinden pjesë të statujës së Perandorit Romak Hadrian

Në Turqi, studiuesit kanë gjetur kokën dhe pjesë të tjera të një statuje të perandorit romak Hadrian.

Ata vlerësojnë e kjo statujë ka rreth 1 mijë e 900 vjet dhe supozojnë se ajo u krijua për nderë të vizitës së perandorit në qytetin e lashtë Alabanda në vitin 120 pas Krishtit.

Sipas një zëdhënësi të Universitetit Ataturk, statuja e gjatë dy metra e gjysmë me gjasë u shkatërrua nga të krishterët në vitet në vijim, shkruan Deutschlandfunk, përcjell Klankosova.tv

Perandori romak me emrin e plotë latin Publius Aelius Traianus Hadrianus, e zgjeroi territorin e tij përmes disa fushatave në lindje deri në Azinë e Vogël, kështu që kufiri i perandorisë ishte përsëri në Eufrat.

Alabanda ndodhet në provincën e sotme Aydin në Turqi. Gjatë Perandorisë Romake, historianët përmendën standardin e lartë të jetesës atje.

Gërmimet e mëvonshme nxorën në dritë një teatër, një tempull, një dhomë mbledhjesh për këshillin e qytetit dhe ndërtesa të tjera.


APR
Romay Lift