Kursi i këmbimit, forcohet monedha evropiane
Ekonomi

Kursi i këmbimit, forcohet monedha evropiane

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të enjten dollari amerikan vijoi rënien ndërsa euroja u forcua me 0.31 lekë, krahasuar me një ditë më parë.

Banka e Shqipërisë bën të ditur se monedha evropiane u ngjit në kuotën e 122.04 lekëve.

Ndërsa dollari amerikan, krahasuar me një ditë më parë, zbriti me 0.72 lekë dhe këmbehet me 106.45 lekë.

Paundi britanik dhe franga zvicerane përkatësisht këmbehen në kuotat 146.29 lekë dhe 116.66 lekë, ose 0.29 dhe 0.59 lekë më shumë, se një ditë më parë./atsh

Monedha kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar amerikan USD 106.45 -0.72  
Euro EUR 122.04 +0.31  
Poundi Britanik GBP 146.29 +0.29  
Franga Zvicerane CHF 116.66 +0.59  
Jeni Japonez (100) JPY 92.96 +0.08  
Dollari Australian AUD 77.77 +0.52  
Dollari Kanadez CAD 85.28 -0.18  
Korona Suedeze SEK 11.92 +0.08  
Korona Norvegjeze NOK 12.30 +0.05  
Korona Daneze DKK 16.40 +0.04  
SDR SDR 149.23 -0.85  
Ari(OZ 1) XAU 193930.61 -768.17  
Argjend(OZ 1) XAG 2463.25 +29.68  
Juani Kinez (onshore) CNY 16.75 -0.09  
Juani Kinez (offshore) CNH 16.72 -0.10  
Lira Turke TRY 7.84 +0.09