Panik teksa Kosova shkyç pajisjet e Bitcoin-it që konsumojnë energji
Ekonomi

Panik teksa Kosova shkyç pajisjet e Bitcoin-it që konsumojnë energji

Mediumi prestigjioz “The Guardian”, ia ka kushtuar një artikull situatës me kriptovalutat në Kosovë.

Sipas këtij mediumi faqet e internetit që kanë të bëjnë me kriptovalutat javët e fundit janë vwrshuar nga kosovarët që po tentojnë t’i shesin pajisjet kompjuterike për kriptovalutat.

“Për entuziastët e bitcoin-it në Kosovë me një qëndrim të ftohtë ndaj rrezikut, ka qenë një javë e mirë për të arritur një marrëveshje për pajisjet kompjuterike që mund të krijojnë, ose “të minojnë” kriptomonedhën. Nga Facebook në Telegram, postimet e reja në grupet e kriptove online të rajonit u dominuan nga kosovarët e tronditur që përpiqeshin të shesin pajisjet e tyre minerare, shpesh me çmime të ulëta”, thuhet në këtë shkrim të “The Guardian”.

“Ka shumë panik dhe ata po e shesin ose po përpiqen ta zhvendosin në vendet fqinje”, tha cryptoKapo, një investitor kripto dhe administrator i disa prej komuniteteve më të mëdha të kriptove në internet në rajon.

“The Guardian” shkruan se veprimi i furishëm i mediave sociale vjen pas një njoftimi në fund të vitit nga Qeveria e Kosovës për një ndalim të menjëhershëm, megjithëse të përkohshëm, të të gjitha aktiviteteve të minierave të kriptove, si pjesë e masave emergjente për të lehtësuar një krizë të dëmshme energjetike.

Bitcoin dhe kriptomonedha të tjera krijohen ose “minohen” nga kompjuterë me fuqi të lartë që konkurrojnë për të zgjidhur enigma komplekse matematikore në atë që është një proces shumë intensiv i energjisë që shpërblen njerëzit bazuar në sasinë e fuqisë kompjuterike që ata ofrojnë.

“Nxitja për të hyrë në lojën e kriptovalutave në Kosovë, një nga vendet më të varfra të Evropës, është e qartë. Kriptomonedha aktualisht tregtohet me më shumë se 31,500 pound për bitcoin, ndërsa Kosova ka çmimet më të lira të energjisë në Evropë pjesërisht për shkak të më shumë se 90 për qind të prodhimit vendas të energjisë që vjen nga djegia e rezervave të pasura të vendit të linjitit, një qymyr me cilësi të ulët dhe faturat e karburantit që subvencionohen nga qeveria”, thuhet tutje.

Ky medium thotë se minierat më të mëdha të kriptove mendohet se po ndodhin në veri të vendit, ku popullsia me shumicë serbe refuzon ta njohë Kosovën si shtet të pavarur dhe rrjedhimisht nuk ka paguar energjinë elektrike për më shumë se dy dekada.

“Numri i njerëzve që shfrytëzojnë kriptovalutat në Kosovë mendohet se është rritur në qiell vitet e fundit. Grupe të tilla si Albanian Crypto Amateurs në Facebook dhe Crypto Eagles në Telegram kanë shpërthyer me mijëra anëtarë të rinj, megjithëse është e paqartë se sa janë duke minuar kriptomonedha, ose në çfarë shkalle”.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa

MË SHUME NGA Ekonomi