Tortë ‘brownie’ me çokollatë dhe fruta

Tortë ‘brownie’ me çokollatë dhe fruta

Miksimi i dy llojeve ushqimore siç janë frutat dhe çokollata është çdoherë një ide e mirë.

Kësisoj, torta për të cilën do flasim, posedon që të dyja dhe e bën atë super të shijshme, transmeton Living.

Mësojeni recetën e saj më poshtë:

PËRBËRËSIT

350 g çokollatë e zezë, e grirë në thërrime të vogla

160 g sheqer

160 g gjalpë

80 g miell Tip 00

4 vezë

një majë thike kripë

6 lugë Mascarpone ose pana për ëmbëlsira, ose 3 lugë pana e 3 lugë Mascarpone

200 g fruta pylli të freskëta ose të ngrira

PËRGATITJA:

Ndezim furrën në temperaturën 180° C.

Shkrijmë çokollatën në një tenxhere në banjëmari. E heqim nga zjarri dhe shtojmë gjalpin të prerë në kubikë, sheqerin, kripën, vezët, miellin dhe i përziejmë me shpejtësi me rrahësen e vezëve me dorë.

Hedhim brumin në tavën e lyer me gjalpë e miell, trashësia e të cilit duhet të jetë jo më shumë se 3 cm. E pjekim për 20 minuta; brenda duhet të ngelet pak i lagësht. Më pas e lëmë të ftohet mirë përpara se të shpërndajmë kremin.

Pak para se ta shërbejmë përgatisim kremin: përziejmë mirë me pirun Mascrpone-n që të bëhet më kremoz dhe e shpërndajmë me lugë mbi brownie, i vëmë përsipër disa fruta pylli dhe e spërkasim me pak sheqer pluhur. Nëse do të përdorni pana dhe Mascarpone i rrahim të dyja me rrahësen elektrike, derisa të bëhen si krem.