Salcë ajvar
Sharr Travel

Salcë ajvar

Përbërësit

6 spec i kuq (të mëdhenj)

1 patëllxhan

1 lugë gjelle vaj ulliri

kripë

piper

Përgatitja

1

Në tavën nga Delimano vendosni për të pjekur specat dhe patëllxhanin.

2

Më pas i nxirrni, u hiqni lëkurën dhe farat. I vendosni në grirësen nga Delimano derisa të bëhen pure.

3

Më pas e kaloni në një tigan, ku do i shtoni vajin e ullirit, kripë dhe piper. E përzieni mirë.

4

E servirni në një pjatë dhe mund ta shoqëroni me bukë lyer me vaj ulliri. Ju bëftë mirë!