Aplikacioni në telefon që mund të diagnostikojë kancerin e syve

Aplikacioni në telefon që mund të diagnostikojë kancerin e syve

Një aplikacion falas për smartfon mund të vërejë një kancer të rrallë në sy duke inspektuar fotografitë tuaja, ka gjetur një studim.

‘White Eye Detector’ kërkon leukokorinë, një shkëlqim jonormal i bardhë në nxënës i cili mund të merret gjatë fotografive ose ekzaminimeve të syve.

Kjo mund të jetë një simptomë e retinoblastomës, një kancer i cili zakonisht prek bebet dhe fëmijët nën pesë vjeç, transmeton lajmi.net.

Shkencëtarët testuan aplikacionin në më shumë se 52,000 ‘fotografi të rastësishme’ të 20 fëmijëve me një gamë të kushteve të syve, si retinoblastoma, dhe 20 kontrolle të shëndetshme.

Në katër nga pesë nga fëmijët me çrregullime në sy, aplikacioni zbuloi sy të bardhë në fotot e marra mesatarisht 1.3 vjet para se të diagnostikoheshin.

Shkencëtarët shpresojnë se teknologjia do të lejojë që pacientët e rinj të trajtohen më shpejt, duke rritur shanset e tyre për t’u shëruar.