Biskota të shijshme me çokollatë
Sharr Travel

Biskota të shijshme me çokollatë

Përbërësit:

240g çokollatë për gatim

– 4 lugë gjelle gjalpë

– 2/3 gotës miell

– ½ lugë çaji pluhur për gatim

– ½ lugë çaji kripë

– 2 vezë

– ¾ gotës sheqer

– 1 lugë çaji sheqer vanilje

– 150g çokollatë e copëtuar

Përgatitja:

– Fillimisht lëreni furrën të nxehet në 180 gradë Celsius dhe lëreni jashtë tabakun e pjekjes

– Prejeni çokollatën në copa të vogla

– Përzieni sheqerin, vezët dhe sheqerin e vaniljes për rreth 4 minuta

– 240g çokollatë shkrini me gjalpë në mikrovalë

– Shtojeni çokollatën në përzierje dhe përzieni prapë ngadalë

– Në një enë tjetër, përzieni miellin, pluhurin e gatimit dhe kripën. Pas përzierjes, shtojeni në enën me përbërësit tjerë dhe përzieni prapë

– Çokollatën e mbetur shtojeni dhe përzieni

– Biskotat vendosni rreth 5-7 centimetra larg njëra-tjetrës

– Gatuani për 12-15 minuta.