Kuo: iPhone SE 2 do të ketë çmim fillestar prej 399 dollarëve
Sharr Travel

Kuo: iPhone SE 2 do të ketë çmim fillestar prej 399 dollarëve

Në një raport të ri hulumtues, analisti i Apple, Ming-Chi Kuo, parashikon që çmimet për iPhone SE 2 të përfolur do të fillojnë me 399 dollarë, raporton MacRumors. 

Krahas informacionit të ri për çmimet, Kuo gjithashtu përdori raportin për të përsëritur disa nga parashikimet e tij të mëparshme për pajisjen, duke përfshirë mundësimin nga çipi A13 i iPhone 11, do të ketë 3 GB RAM, dhe do të dalë në treg në tremujorin e parë të vitit të ardhshëm. 

Kuo thotë gjithashtu se telefoni i ri do të jetë i disponueshëm me 64 GB ose 128 GB hapësirë ​​ruajtëse të brendshme (megjithëse një raport nga fillimi i këtij viti thoshte se do të kishte vetëm 128 GB), dhe do të vijë në gri, argjend ose të kuqe. 

Ai gjithashtu tha që telefoni nuk do të përfshijë 3D Touch, megjithëse kjo është më pak befasuese duke pasur parasysh që tipari është zhdukur kohët e fundit nga pajisjet premium të Apple. 

Analisti ka thënë më parë se ai pret që dizajni i iPhone SE 2 të jetë i ngjashëm me atë të iPhone 8, duke i bërë jehonë një raporti të mëparshëm nga Bloomberg.

Siç vë në dukje 9to5Mac, një çmim fillestar 399$ është saktësisht i njëjtë me atë që kishte iPhone SE origjinal kur filloi rrugëtimin në vitin 2016, megjithëse ra në 349 dollarë deri në kohën kur u ndërpre, vitin e kaluar. 

Shitja e pajisjeve më të lira si SE është veçanërisht e rëndësishme për Apple nëse dëshiron të konkurrojë në shitjet e telefonave në tregje si India, ku telefonat që kushtojnë më shumë se rreth 450 dollarë përbënin 4 përqind të tregut deri në vitin e kaluar. 

Telefoni më i lirë që Apple shet aktualisht është iPhone 8, i cili fillon në 449 dollarë.