Erdogan pret që SHBA të mbajë premtimin
Sharr Travel

Erdogan pret që SHBA të mbajë premtimin

Turqia pret që SHBA të mbajë premtimin e saj dhe nuk do të përdorë "taktikat e zvarritjes" për të ndaluar ofensivën e Ankarasë në verilindje të Sirisë ndërsa luftëtarët kurdë tërhiqen, tha sot presidenti Recep Tayyip Erdogan.

Ankaraja dhe Uashingtoni ranë dakord për një armëpushim pesë-ditor në veri-lindje të Sirisë të enjten për të lejuar militantët kurdë sirianë të tërhiqeshin nga "zona e sigurt" që Turqia dëshiron të krijojë në zonën kufitare.

Erdogan tha se ofensiva do të vazhdojë nëse tërheqja nuk do të përfundojë brenda pesë ditëve.

Duke folur në një tubim në Stamboll, Erdogan tha se ai u kishte thënë vendeve të Bashkimit Evropian dhe delegacionit amerikan, me të cilin kishte arritur një marrëveshje, se Turqia do të rifillonte operacionin nëse marrëveshja dështon.