Shpageta me salcë kremoze arrash
Sharr Travel

Shpageta me salcë kremoze arrash

Specialitet italian i cili askënd nuk e lë indiferent!

Përbërësit:

– 200 g arra,
– 2 dl qumësht,
– 2 feta bukë, pa kore,
– 1 thelb hudhre,
– 1 lugë parmezan,
– 3 dl vaj ulliri,
– 1 dl ujë të vakët,
– kripë sa mund të kapet me gishta.

Përgatitja:

Nxehni ujin dhe qitni kripën dhe kur të vlojë, ulni temperaturën dhe zieni shpagetat sipas dëshirës.

Bukën zhyteni në qumësht, pastaj kullojeni dhe thërrmojeni me duar. Në blender imtësoni arrat.

Në enë përzieni bukën e thërrmuar, arrat, hudhrën, parmezanin dhe kripën.

Këtë përbërje bashkojeni në blender, ndërsa arrat mos i grimconi tërësisht.

Në përbërje shtoni vajin e ullirit dhe pak ujë të vakët dhe përzieni derisa të bëhet salcë e pasur kremoze.

Qitni shpagetave salcën dhe shërbejeni të ngrohtë.

Ju bëfshin mirë.