Pite me makarona
Sharr Travel

Pite me makarona

Përbërësit:

– 500 g makarona,
– 1 litër qumësht,
– 3 gota jogurt,
– 5 vezë,
– 150 gramë djathë taze,
– kripë dhe piper sipas shijes.

Përgatitja:

Makaronat qitni në tepsi për pjekje. Në një enë tundni vezët, shtoni qumështin, jogurtin dhe djathin dhe sipas nevojës qitni erëza.

Qitni makaronat sipër dhe përzieni. Lërini të qëndrojnë një orë duke i përzier herë pas here që makaronat të thithin mirë shtesat.

Nxehni mirë furrën dhe piqni në 200 gradë Celsius derisa pitja të skuqet mirë.