Spageti me kungullesha
Sharr Travel

Spageti me kungullesha

Përbërësit

3-4 kungulleshka
1 lugë vaj vegjetal
kripë
Biber i zi
2 speca

Për sos

1 lugë të gjellës gjalpë
1 lugë të gjellës vaj vegjetal
3 copa hudhre
½ qepë
1 gotë uje te pules
¼ gotë Krem
majdanoz

Përgaditja

Kungulleshat i preni në copa të holla, i vendosni në tigan për fërgim duke ia hedhur përmbi kripën dhe biberin e zi.

Në një tigan tjetër e shkini gjalpin dhe vajin vegjetal, qepën, hudhrën, specat e prerë i fërgoni në atë tigan

Pas fërgimit i merrni specat dhe i vendosni në blendar për grimcim, në një tenxhere e derdhni ujin e pulës, përzierjën e sosit, kripën dhe biberin e zi.

E përzieni glazurën derisa fillon të trashët pas trashjës ia shtoni majdanozin e grirë.

Së fundmi ia shtoni kungulleshat dhe e përzieni e gjithë glazurën, pastaj e vendosni në pjatën kryesore dhe e shërbeni të ngrohtë.