Fasule pllaqi ne tave
Sharr Travel

Fasule pllaqi ne tave

Perbersit:

500 g Fasule pllaqi, te medhaja
4-5 kokrra qepe
2 karrota
1 filxhan salce domate
mish te grire 300 g
hudhra te qeruara
Ereza: rigon, dafine, spec djeges, piper.

Pergatitja:
Ne fillim vejme fasulet te ziejne ne tenxhere me presion sepse duan kohe te ziejne
Pastaj grijme qepet dhe i kaurdisim me vajin
Ketu shtojme kripen dhe pastaj mishin e grire
Pasi mishi eshte lidhur me qepet dhe ka ndryshuar ngjyre i shtojme salcen dhe pak leng nga fasulet e ziera qe te marrin val qepet me mishin dhe salce
Ndarkohe fasulet i hedhim ne taven tone dhe siper do ti shtojme salcen qe e perziejme me dafinen, hudhrat, rigonin dhe piperin e zi
Piqen ne 200 grade sa te skuqet ne sperfaqe dhe te shteroj lengu.