Petë në Saç

Petë në Saç

Përbërësit:

6 gota miell
1 lugë kripë
ujë
1 maje

Përgatitja:
Në një enë e derdhni miellin, kripën dhe dalë nga dalë ujin e vakët.

E përzieni e gjithë glazurën, do të përfitoni një brumë të butë, të cilën e lëni në pritje rreth 30 minuta të qëndroj.

Nga brumi ndajmë pjesë të vogla, kulaçave ia japim formën e rrumbullakët dhe fillojmë ta hapim me t’hollues.

Petët i pjekim në saç ose në tavë në të dy anët, pas pjekjës i lyemë me gjalpë.

Ju bëftë mirë!