Galaxy S11 + mund të përdorë një sensor të kamerës 108MP

Galaxy S11 + mund të përdorë një sensor të kamerës 108MP

Informacione të reja sugjerojnë që Samsung Galaxy S11 + do të përdorë një sensor të madh kamerash 1/1.3-inç 108MP, njofton Ice Universe.

Përveç 108 milionë pikselëve, sensori në vetvete është fizikisht më i madh se sensorët tradicionalë të kamerës në telefona.

Për krahasim, Galaxy S10 vjen me një aparat 1/2.55-inç 12MP, ndërsa Huawei Mate 30 Pro ka një sensor 1/1.7-inç 40MP.

Kjo do të thotë që kamera kryesore në telefonin Galaxy S11 + mund të jetë dukshëm më e madhe sesa ajo që Huawei përdor në telefonat e saj.

Ky nuk do të jetë i njëjti sensor 108MP ISOCELL Bright HM Samsung i zhvilluar në bashkëpunim me Xiaomi.

Në vend të kësaj, gjigandi i Koresë së Jugut planifikon të përdorë një "sensor ekskluziv me porosi", i cili ofron cilësi superiore të imazhit në krahasim me sensorin 108MP që kemi parë tashmë në disa telefona Xiaomi. Ky sensor gjithashtu do të jetë më i shtrenjtë se sensori 108MP Bright HMX.

Galaxy S11 + pritet të ketë një sistem me pesë kamera në pjesën e pasme, dhe përveç sensorit kryesor 108MP, do të ketë një sensor me kënd të ultra të gjerë, një kamerë telefoto 5x dhe një ndarës ToF.