Virusi kinez, katër persona testohen në Skoci
Sharr Travel

Virusi kinez, katër persona testohen në Skoci

Katër persona në Skoci po testohen për Coronavirusin pasi udhëtuan nga Wuhan në Kinë.

Profesori Jürgen Haas nga  Universiteti i Edinburgut tha se ai besonte se do të kishte shumë më shumë raste nga qytete të tjera në Mbretërinë e Bashkuar. Ai tha se tre raste ishin në Edinburg dhe tjetri mendohej të ishte në Glasgow.

Testet janë duke u realizuar dhe asnjë prej pacientëve nuk është konfirmuar ende se e ka sëmundjen. Ata të gjithë udhëtuan për në Skoci nga Wuhani, ku raportohet se virusi ua ka marrë jetën 17 personave, raporton The Guardian, transmeton Klan Kosova.

Më herët gjatë ditës, sekretari i shëndetësisë, Matt Hancock, u tha deputetëve se kishte gjasa që coronavirusi që po shkakton vdekje në Kinë do të arrinte në Mbretërinë e Bashkuar, por tha se autoritetet ishin të përgatitur mirë dhe do të mbeten vigjilentë.


MË SHUME NGA Shëndetësi