Gjashtë udhëheqës katalanas dëgjohen në parlament

Gjashtë udhëheqës katalanas dëgjohen në parlament

Ish-nënkryetari i Katalonjës Oriol Hunkueras u soll nga burgu sot për një seancë në Parlamentin e Katalonjës, hera e parë që kur u arrestua gjatë një përpjekje të dështuar për shkëputjen e Katalonjës në vitin 2017.

Hunkueras dhe pesë ish-anëtarët e qeverisë katalanase u duartrokitën në një ndërtesë parlamenti nga një grup i vogël mbështetësish, duke bërtitur "liri".

Ish-zyrtarët katalanas hynë në ndërtesën e parlamentit pa pranga dhe nuk ishin të shoqëruar nga oficerët e policisë, megjithëse forcat e policisë ishin të dukshme para ndërtesës, raporton AP.

Presidenti i Katalonjës Kim Tota dhe kryetari i Parlamentit mirëpritën ngrohtësisht dhe përshëndetën gjashtë ish-zyrtarë katalanas, transmeton KosovaPress.

Kjo është hera e parë që këta gjashtë zyrtarë janë shfaqur në ndërtesën e Parlamentit katalanas që nga arrestimi i tyre për kërkesën për pavarësi të Katalonjës në tetor 2017.

Gjykata e Lartë e Spanjës dënoi Hunkueras dhe tetë ish-zyrtarë katalanas me nëntë deri në 13 vjet burg tetorin e kaluar për përvetësim të parave të shtetit. Ata vuajnë dënimet në burgjet e Katalonjës.

Ish-zyrtarët katalanas janë ftuar të marrin pjesë në punën e një komiteti parlamentar që merret me efektet e marrjes së përkohshme të pushtetit spanjoll në Katalonjë gjatë krizës së vitit 2017.

"Jam me fat që më është dhënë mundësia të kthehem në parlament dhe t'ju drejtohem. Jam i lumtur sepse e dua parlamentin, e dua demokracinë dhe dialogun, "u tha Hunkueras anëtarëve të komitetit.

Duke vazhduar fjalimin e tij gjysmë ore, ai theksoi se ai dhe bashkëpunëtorët e tij ishin dënuar padrejtësisht.

"Ne nuk kemi bërë asgjë të paligjshme sepse mbajtja e një referendumi nuk është një krim," tha Hunkueras, duke iu referuar referendumit të pavarësisë së Katalonjës të organizuar nga qeveria e tij.

"Ne jemi të dënuar dhe jemi në burg, por ne do të vazhdojmë të luftojmë për një vend më të mirë dhe një shoqëri më të drejtë, duke përdorur të gjitha instrumentet e shtetit tonë", përfundoi Hunkueras.

Lorena Roldan, drejtuese e Partisë Civile në Parlamentin katalanas, u përgjigj duke i bërë thirrje Hunkueras që të "kërkojë falje" për përpjekjen për të shkëputur Kataloninë.

"Ju e shfrytëzuat ardhjen tuaj këtu vetëm për të arritur te mbështetësit tuaj, për të vazhduar politikën tuaj dhe për të shkaktuar konflikte të mëtejshme. Është turp që nuk erdhët të kërkoni falje, "vuri në dukje Roldan.

Një seancë dëgjimore në Parlamentin e Katalonjës ishte në mes të përpjekjeve për të ruajtur unitetin e tre partive kryesore politike brenda bllokut pro ndarjes.

Situata në Kataloni është sfida më serioze politike që ka tronditur Spanjën në dekadat e fundit. Kërkimet tregojnë se Katalonja, në të cilën jetojnë 7.5 milionë banorë, është e ndarë ashpër sa i përket çështjes për pavarësi.

Kushtetuta spanjolle deklaron se shteti është i pandarë.


MË SHUME NGA Bota