Ekspertët: Koronavirusi mund ta ketë origjinën nga një shpellë

Ekspertët: Koronavirusi mund ta ketë origjinën nga një shpellë

Koronavirusi vdekjeprurës që ka përfshirë botën mund të ketë origjinën nga një shpellë të zbuluar nga shkencëtarët kinezë 16 vjet më parë, sugjerojnë ekspertët.

Studiuesit nga Instituti i Virologjisë Wuhan ishin të parët që lidhën virusin SARS me lakuriqët për herë të parë gjatë një studimi në vitin 2004 pasi ‘bastisën’ një shpellë në provincën Yunnan, transmeton oranews.

Ata morën mostra të pikave të glasave dhe zbuluan se ishin bartës të qindra llojeve të ndryshme të koronavirusëve, shkruan Daily Mail.

Virologu që drejtoi studimin, Shi Zhengli, tani ka zbuluar se një nga llojet është pothuajse identik me atë që aktualisht po shkatërron Kinën.

Ai iu referua renditjes së gjenomit të COVID-19, siç dihet tani zyrtarisht, me rezultatet e 2004 dhe zbuloi se ishte një ndeshje 96 përqind me një virus të gjetur në copëzat e lakuriqëve.

COVID-19 ka shkaktuar vdekjen e më shumë se  1.000 njerëzve dhe ka infektuar mbi 45,000 në të gjithë botën që nga fillimi i epidemisë në fund të dhjetorit.


MË SHUME NGA Shëndetësi