Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro: Cili telefon do të fitojë?

Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro: Cili telefon do të fitojë?

Samsung duket se e ka mposhtur iPhone 11 Pro të Apple me kamerën e përmirësuara në smartphonin e saj më të ri S20 Plus.

Konkretisht, Galaxy S20 Plus duket se është krijuar për të mposhtur iPhone 11 Pro të Apple për kurorën e smartphone më të mirë që mund të blini tani.  iPhone 11 Pro, në fund të fundit, ka procesorin më të fuqishëm që mund të merrni në një smartphone dhe ka vendosur standardin për fotografinë mobile me kamera të trefishtë.

Dhe tashmë duket se për samsung ky ishte momentin i fundit që edhe kjo kompani të lë edhe shenjen e saj. Tashmë samsung ka lëshuar një telefon me katër kamera të pasme, duke përfshirë një lente telofoto të aftë për një zmadhim optik 3x. S20 Plus gjithashtu ka një bateri më të madhe, ekran të madh dhe procesorin e fundit Snapdragon, drejt sfidës dhe epërsisë ndaj smartphone-ve të Apple.

Çmimi dhe data e lëshimit të Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro

Telefoni i Samsung fillon me 1,199 dollarë për një version me 12 GB RAM dhe 128 GB ruajtje. Për versionin 512 GB të Galaxy S20 Plus, ju duhet ti shtoni edhe 150 dollarë tjera, duke e çuar telefonin në një 1,349 dollarë.

Kjo e vendos iPhone 11 Pro në pozicionin e rrallë për të qenë opsioni më i lirë, falë çmimit të tij fillestar prej 999 dollarë. Sigurisht, me këtë çmim ju merrni një smartphone me vetëm 64 GB hapësirë ​​ruajtjeje. Për të marrë 256 GB kapacitet në iPhone 11 Pro, do t’ju duhet të paguani 1,149 dollarë. Një iPhone 11 Pro 512 GB kushton njësoj si Galaxy S20 Plus me atë hapësirë ruajtje.

Dizajni dhe ekran i Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro

Telefoni i ri i Samsung përmban një ekran shumë më të madh se sa ai që ofron Apple – 6.7 inç në ekranin 5.8 inç të iPhone 11 Pro.

Ndërsa të dy telefonat përdorin panelet OLED, S20 Plus ofron rezolucion më të mprehtë Quad HD në ekranin 2436 x 1125 të iPhone. S20 Plus gjithashtu ofron një shpejtësi shumë të shpejtë të rifreskimit me 120 Hz që është dyfishi i shpejtësisë së ekranit të iPhone 60-Hz.

Galaxy S20 përdor një prerje kamerash rrethore për të vendosur kamerën e saj të përparme në qendër të ekranit. (Kjo është një ndryshim nga Galaxy S10 Plus , i cili paraqiti prerje të dyfishtë në anën e djathtë të ekranit).

Secili telefon ju jep një zgjedhje prej katër ngjyrave. Për Galaxy S20 Plus, ju zgjidhni midis ngjyrës së zezë, gri, blu dhe rozë. iPhone 11 Pro vjen në të artë, ​​gri, argjend dhe gjelbër.

Kamerat Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro

S20 Plus katër kamera të pasme. Përveç thjerrëzave me kënd të gjerë me 12 MP dhe lenteve me kënd shumë të gjerë 12-MP, ju gjithashtu merrni një lente telefoto 64 MP. Janë ato dy kamerat e fundit që janë shtesat më domethënëse në grupin e kamerave Galaxy S20 Plus.

Lentet e telefonit në S20 Plus janë të afta të mbështesin një zmadhim optik 3X.

iPhone 11 Pro ka kamerë me kënd të gjerë 12 MP dhe kamera me kënd ultra të gjerë. Ky koleksion i lenteve të trefishta ka rankuar iPhone 11 Pro në majë të telefonave më të mirë të kamerave.

Përpara, Galaxy S20 Plus përmban një kamerë selfie me 10 MP. Kjo do të konkurojë kundër kamerës 12-MP TrueDepth në iPhone 11 Pro që jo vetëm që merr vetë-portrete, por edhe fuqizon tiparin e zhbllokimit të FaceID të iPhone.

Jetëgjatësia dhe karikimi i baterisë Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro

Galaxy S10 Plus aktualisht është telefoni inteligjent më i mirë dhe që mbanë baterinë më së shumti që mund të blini nga Samsung, duke zgjatur 12 orë, 35 minuta në provën e baterisë.

Galaxy S20 Plus përmban një bateri 4500 mAh, më e madhe se i S10 Plus të vitit të kaluar.

iPhone 11 Pro zgjati pak më pak se 10.5 orë në provën e baterisë. Kjo është një zonë ku Galaxy S20 Plus me të vërtetë mund të shijojë një avantazh ndaj Apple.

Karakteristika të veçanta Galaxy S20 Plus vs iPhone 11 Pro

Do të merrni versionin më të fundit të çdo sistemi operativ mobil pa marrë parasysh se cilin telefon vendosni ta bleni.

Dallimi më domethënës midis Galaxy S20 Plus kundrejt iPhone 11 Pro mund të jetë në 5G. S20 Plus e ka, iPhone jo. Modemi X55 i përfshirë me S20 Plus mund të lidhet me çdo lloj rrjeti 5G, pavarësisht nga transportuesi, ndërsa Apple nuk do ta ketë standardin e ri të rrjetit deri në këtë vjeshtë, kur lidhja 5G përflitet se përfshihet me iPhone 12. /Telegrafi/