Sarme

Sarme

Përbërësit

500 gr mish i bluar
1 qepë
100 gr oriz
1 karrotë
1 thelbë hudhër
gjethe lakre
melemesa (krip,piper i zi,piper i kuq,vegete)

Për salcen:
100 ml vaj
1 luge miell
1 luge e vogle piper i kuq
200 ml salcë domatesh


Pergatitja

Grijme qepen imet,fergojme ne vaj,shtojem karroten e grire imet,hudhren e griredhe ne fudn mishin e bluar.

Fergojme per pak minuta,shtojme orizin dhe melmesat sipas shijes.

Gjethet e lakres i shtrijme ne vend te rrafshet,qesim nga nje luge nga mbushja dhe mbeshtjellim.

Sarmet i radhisim ne tepsi.

Per salcen qesim vajin ne nje tigan,pasi te nxehte shtojme miellin dhe fergojme per 1-2 minuta.

Pastaj shtojme piperin e kuq,salcen e domates dhe 200-300 ml uje.

Kete mase e shtojme tek sarmet,dhe fusim ne furre te nxehte 200 grade per 30-35 minuta