Rizoto me kurkuma, presh dhe djathë

Rizoto me kurkuma, presh dhe djathë

Receta e sotme jo vetëm që është e shëndetshme dhe e shijshme, por ka ngjyra aq të bukura saqë do t’ju ngopet syri vetëm duke e parë.

Kombinimi i ingredientëve të ndryshëm me kurkumën sjell pranverën në tryezën tuaj.

PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA: • 350 g oriz Carnaroli ose Arborio • 1 presh • 1 gotë verë të bardhë • 1/3 lugë e vogël me kurkuma ose sipas dëshirës • 250 g djathë kremoz, për shembull stracchino ose djathë tjetër kremoz • vaj
ulliri • lëng vegjetal i përgatitur me karotë, qepë, selino, bishtat e preshit, një patate e vogël dhe kripë kokërrmadhe.I lëmë të ziejnë për 1 orë në zjarr të ulët. I kullojmë me sitë dhe lëngu është gati. Nëse nuk keni kohë, mund ta përgatitni me koncentrat supe.

PËRGATITJA: Në një tenxhere skuqim me pak vaj ulliri preshin të prerë në rrota të holla, shtojmë orizin dhe e skuqim dhe këtë për pak minuta derisa të bëhet si transparent. E shuajmë me verë dhe pasi ajo të ketë avulluar, shtojmë lëng perimesh dhe e lëmë në zjarr derisa orizi të jetë zier plotësisht, duke shtuar lëng sipas nevojës dhe duke e përzier pa ndaluar me lugë druri. Pak përpara se të ketë mbaruar zierja, shtojmë kurkumën dhe e rregullojmë për kripë. E heqim nga zjarri dhe e përziejmë me djathin kremoz. E shërbejmë menjëherë me uthull të trashë shege.