Besonin se metanoli i shëron nga koronavirusi, vdesin 300 persona në Iran

Besonin se metanoli i shëron nga koronavirusi, vdesin 300 persona në Iran

Numri i vdekjeve nga helmimi me alkool në Iran është rritur në 300 pasi njerëzit filluan të konsumojnë metanol për shkak të thashethemeve se alkooli mund të kurojë koronavirusin.

Mediat iraniane raportojnë se më shumë se 1.000 janë sëmurë deri më tani duke përdorur metanolin në të gjithë Republikën Islamike, ku pirja e alkoolit është e ndaluar.

Kjo vjen ndërsa Teherani njoftoi 144 vdekje të reja nga koronavirusi të premten, duke e çuar numrin e vdekjeve në 2.378, dhe 2,926 raste të reja të konfirmuara, me një total prej më shumë se 32.300 të infektuar.