Italia konfirmon: Më 3 qershor hapen të gjitha aeroportet në vend

Italia konfirmon: Më 3 qershor hapen të gjitha aeroportet në vend

“Do të jetë e mundur të vazhdohet me rihapjen e të gjitha aeroporteve nga 3 qershori, kur përsëri lejohen transferimet ndër-rajonalë dhe ndërkombëtarë”, tha Ministri i transportit të vendit Paola De Micheli.

Kjo pas njoftimit të qeverisë italiane të shtunën se do të lejojë turistët e Bashkimit Evropian që nga ajo datë hyrjen dhe të anulojnë karantinën e detyrueshme për vizitorët e huaj, përcjell albinfo.ch.

Italia, vendi i parë evropian që u prek nga pandemia e koronavirusit, mbylli disa aeroporte, përfshirë aeroportin Linate të Milanos, pasi rregullat e tij të karantinës mbarëkombëtare u shtrënguan më 12 mars.

Aeroportet e tjera mund të operojnë akoma, por në një mënyrë të kufizuar, siç janë Fiumicino i Romës, Malpensa e Milanit dhe aeroportet në Bolonjë, Palermo, Bari dhe Torino.

Aeroporti Ciampino në Romë dhe Peretola në Firence, të cilat u mbyllën në 13 mars, u lejuan të rihapen që nga 4 maji, përcjell albinfo.ch.

Linja ajrore italiane Alitalia gjithashtu tha se do të rritë fluturimet e saj për 36 përqind në qershor në krahasim me majin.

Alitalia tha se nga 2 qershori do të rifillonte gradualisht shërbimet e saj midis Romës dhe Nju Jorkut, dhe midis Milanit dhe Italisë jugore, si dhe fluturimeve të caktuara për në Spanjë.