Emergjencë në anijen me 180 emigrantë, kërkon port për ankorim
Sharr Travel

Emergjencë në anijen me 180 emigrantë, kërkon port për ankorim

Ka një emergjencë në Oqean Viking, anija në brigjet e Siçilisë me 180 migrantë, e cila prej tre ditësh kërkon një port të sigurt.

Gjashtë përpjekje vetëvrasjeje janë regjistruar brenda 24 orëve në anije dhe një ekip mjekësor italian u ngjit për të ndihmuar refugjatët. 

Një fakt të tillë e bëri me dije Sos Mediteranée, duke deklaruar se kapiteni ka shpallur alarmin, duke sqaruar se siguria në bord nuk mund të garantohet më.

Ministri i Brendshëm Luciana Lamorgese pritet të tregojë portin për ulje. Midis emigrantëve, 44 persona janë në kushte veçanërisht kritike, tha mjeku pasi i vizitoi.


MË SHUME NGA Bota