TikTok – si u bë që një aplikacion të shkaktojë një ‘përplasje’ SHBA-Kinë

TikTok – si u bë që një aplikacion të shkaktojë një ‘përplasje’ SHBA-Kinë

TikTok është bërë një fenomen midis të rinjve.

Por me lidhje të forta me Kinën, TikTok është kompania e fundit që vihet nën sulm midis tensioneve midis Kinës së presidentit Xi dhe presidentit Donald Trump të SHBA-së.

Çfarë është TikTok?

TikTok është një aplikacion falas si një version në formën e shkurtër të YouTube. Përdoruesit mund të postojnë video deri në një minutë, shkruan BBC.

Pasi një përdorues merr më shumë se 1.000 ndjekës, ata gjithashtu mund të hyjnë drejtpërdrejt për fansat e tyre dhe të pranojnë dhurata digjitale të cilat mund të shkëmbehen në para, transmeton Telegrafi.

Mesazhet private janë gjithashtu në dispozicion midis përdoruesve.

Sa i madh është aplikacioni?

Që nga fillimi i vitit 2019, aplikacioni është shfaqur rregullisht pranë majave të shkarkimeve.

Por pandemia e coronavirusit i dha një rritje të madhe TikTok-ut.

10 vendet e para që TikTok është shkarkuar më së shumtiAplikacioni është shkarkuar më së shpeshti në Indi, por ndalimi që i bëri Delhi do të thotë se Kina aktualisht është tregu i saj më i madh, i ndjekur nga Shtetet e Bashkuara.

Cilat janë lidhjet e TikTok-ut me Kinën?

TikTok e filloi jetën si tre aplikacione të ndryshme.

E para ishte një aplikacion amerikan i quajtur Musical.ly, i cili u lansua në vitin 2014. Në vitin 2016, gjiganti i teknologjisë kineze Bytedance filloi një shërbim të ngjashëm në Kinë të quajtur Douyin.

ByteDance u zgjerua globalisht nën një emër tjetër – TikTok.

Në vitin 2018 Bypedance e bleu Musical.ly dhe e palosi në operacionin e tij TikTok.

Sa të dhëna mbledh TikTok?

TikTok mbledh një sasi të madhe të të dhënave për përdoruesit e saj duke përfshirë:

  • çfarë video shikohen dhe komentohen
  • të dhënat e vendndodhjes
  • modeli i telefonit dhe sistemi operativ i përdorur
  • ritmet e goditjes së tasteve që njerëzit shfaqin kur shkruajnë

A mund ta përdorë Kina TikTok-un për të spiunuar njerëzit?

Sekretari i Shtetit Amerikan, Mike Pompeo, ka pohuar se përdoruesit e TikTok janë në rrezik që të dhënat e tyre të përfundojnë “në duart e Partisë Komuniste Kineze”.

TikTok ka këmbëngulur vazhdimisht që të dhënat mblidhen dhe ruhen jashtë Kinës.

“Lajmi që ne jemi në çfarëdo mënyre nën vëzhgimin e qeverisë kineze është plotësisht dhe plotësisht i rremë”, i tha BBC-së, Theo Bertram, kreu i politikës publike të TikTok për Evropën, Lindjen e Mesme dhe Afrikën.

A mund të përdoret TikTok për propagandën kineze?

Një shqetësim tjetër është censura.

Kina ka një nga hapësirat më të kufizuara të internetit në botë.

Vitin e kaluar, The Guardian raportoi që stafi dhe sistemet e automatizuara të TikTok kishin zbatuar rregulla të moderimit që censuronin materialin që konsiderohet të jetë i ndjeshëm politik.

Pamjet e protestave të Sheshit Tiananmen dhe kërkesave për pavarësi së Tibetit ishin ndër materialet që thuhet të jenë të ndaluara ose të kufizuara. /Telegrafi/