Stuhia “Isaias” drejt Kanadasë

Stuhia “Isaias” drejt Kanadasë

Kanadaja ka rritur gatishmërinë prej stuhisë “Isaias” që prej fundjavës së kaluar ka lënë disa viktima në Ishujt Karaibe dhe në brigjet lindore të SHBA-së.

Stuhia tropikale “Isaia” ka shkaktuar të paktën pesë viktima gjatë lëvizjes në brigjet lindore të SHBA-së dhe po i drejtohet tani Kanadasë në veri.

Tornadoja që solli me vete reshje të dendura shiu dhe përmbytje u mori jetën dy banorëve të martën në banesën e tyre në Karolinën e Veriut, ndërsa të paktën tre shtetas amerikanë mbetën të vdekur në shtetet e New York, Delauerit dhe Merilendit.

Përveçse rrënoi banesat ku kaloi, shirat dhe erërat e fuqishme përmbytën zonat e ulëta dhe shkëputën energjinë elektrike për rreth 1 milion e gjysmë shtëpi dhe biznese në lindje, raporton Ora News.

Në shtetin e New Jersey, guvernatori urdhëroi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, ndërsa në New York fqinj, autoritetet shpërndanë paketa emergjence, pompa, motosharra për pemët e rrëzuara dhe thasë me rërë për të bllokuar vërshimin e ujërave në qendrat e banuara.

Ishujt e Karaibeve, Puerto Rikoja dhe Republika Domenikane në fundjavë raportuan pasoja të ngjashme dhe të paktën 2 viktima.

Qendra e Uraganeve në Kanada ka paralajmëruar se stuhia tropikale pritet të godasë edhe vendin me shira veçanërisht të dendur deri 60 milimetra në provincën lindore të Kebekut.

Forca goditëse e stuhisë është ulur, megjithatë, dhe reshjet mund të bien në harkun e dy-tri orëve duke rrezikuar vetëm përmbytje të lehta në zona të caktuara.

Kanadezët që jetojnë në rajonet e prekura janë këshilluar të pastrojnë kanalet dhe pusetat dhe të shmangin lëvizjet me automjete në orët e vona.