Si të zvogëloni inflamacionin

Si të zvogëloni inflamacionin

Studiuesit po zbulojnë një realitet të ri të fshehtë mjekësor: Inflamacioni, arma më primitive e trupit kundër infeksionit dhe dëmtimit, mund të jetë në rrënjën e disa prej sëmundjeve më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të, përfshirë sëmundjet e zemrës, diabetin, kancerin dhe Alzheimerin.

Shumë praktikues thonë se kanë vite që lidhin pikat midis inflamacionit dhe sëmundjes.

Leo Galland, një internist dhe themelues i Fondacionit për Mjekësinë e Integruar në New York City, thotë se ai ishte duke shkruar dhe ligjëruar në lidhje me përfitimet e ushqimeve anti-inflamatore që nga fillimi i viteve 1980.

Në rrethana normale, inflamacioni është pjesë e reagimit imunitar që ndihmon trupin të shërohet kur lëndohet.  Në kohën kur shenjat e inflamacionit goditen nga nxehtësia, dhembja dhe ënjtja e plagës është në rrugën e shërimit.

Hani peshk

Hani peshk të paktën dy herë në javë. Për shkak se ajo rrjedh nga dy acide yndyrore kryesore omega-3 kryesore eikosapentaenoic dhe dokosahexaenoic  që janë anti-inflamatorë të fuqishëm.

Burime të mira janë peshqit yndyror si skumbri, salmon, trofta, sardelet dhe tuna, shkruan alternative medicine. Tuna e konservuar është mirë, por sigurohuni që është i mbushur me ujë. Përndryshe, omega-3 derdhet në vajin përreth.

Zgjidhni yndyrat me mençuri

Zëvendësoni yndyrat e ulëta me ato të larta në omega-3. Yndyrat e mira përfshijnë peshkun yndyror, vajin e ullirit, arrat dhe vajin e tyre, vajin e kërpit, dhe vajin e lirit.