Franca çoi avionët ushtarakë në ndihmë të Greqisë, reagon Erdogan

Franca çoi avionët ushtarakë në ndihmë të Greqisë, reagon Erdogan

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha të enjten se dialogu dhe negociatat janë mënyra e vetme për të zgjidhur mosmarrëveshjen midis Turqisë dhe Greqisë për eksplorimin e energjisë në Mesdheun Lindor, duke shtuar se Ankaraja nuk po ndjek asnjë “aventurë” në rajon.

“Mënyra për zgjidhjen e mosmarrëveshjes në Mesdheun lindor është përmes dialogut dhe negociatave. Nëse veprojmë në sens të përbashkët, do të jemi në gjendje të gjejmë një zgjidhje që kënaq interesat e ndërsjella. Ne nuk po kërkojmë aventura të panevojshme ose ngritje tensionesh,” tha ai.

Turqia dhe Greqia janë në detaje mbi ujërat territorialë të pasura me energji dhe tensionet midis dy vendeve u rritën të hënën pasi Turqia filloi të eksplorojë naftë dhe gaz në zonën e diskutueshme.

Athina e dënoi menjëherë këtë veprim si të paligjshëm dhe kërkoi mbështetjen e aleatëve në Bashkimin Evropian.

Franca menjëherë i bëri thirrje BE të vendosë sanksione ndaj Turqisë dhe sot mbajti ushtrime në ujërat greke me forcat greke.

Përmes ushtrimeve të përbashkëta ushtarake greko-franceze, presidenti Macron e bëri të qartë për herë të parë se vendi i tij dëshiron të forcojë praninë e tij në Mesdheun Lindor.

Më parë sot, Franca tha se do të “forcojë përkohësisht” praninë e saj ushtarake në Mesdheun lindor “për të monitoruar situatën në rajon dhe të tregojë vendosmërinë e saj për të respektuar ligjin ndërkombëtar”.

Pa emërtuar askënd, Erdogan tha se një vend që nuk ka as një bregdet në Mesdheun Lindor po e shtyn Greqinë të ndërmarrë “lëvizje të gabuara” në rajon.

“Askush nuk duhet të mendojë shumë lart për veten e tyre. Për të qenë plotësisht i qartë: mos u lodhni kot!”, tha udhëheqësi turk, referuar Macronit.