Dr. Fauci rekomandon që të mbyllen kafiteritë dhe restorantet

Dr. Fauci rekomandon që të mbyllen kafiteritë dhe restorantet

Dr. Anthony Fauci po paralajmëron që kafiteritë dhe restorantet nuk duhet të hapen pasi hulumtimi i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tregoi se njerëzit që darkuan kohët e fundit ose shkuan në kafiteri kanë dy herë më shumë gjasa të rezultojnë pozitiv për koronavirus.

“Kur keni restorante, në ambiente të mbyllura, në një situatë ku keni një shkallë të lartë të infeksionit në komunitet, nuk vëni maska. Ky është problem i madh!”, tha Dr Fauci në një intervistë për MSNBC, transmeton lajmi.net.

“Kafiteritë janë një vend me të vërtetë i rëndësishëm i përhapjes së infeksionit, nuk ka dyshim për këtë”, shtoi tutje kreu i Institutit Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive.

Hulumtimi i Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), i botuar javën e kaluar, tregoi se njerëzit që kishin darkuar kohët e fundit kishin gati dy herë më shumë gjasa të dilnin pozitivë për koronavirus krahasuar me ata që nuk kishin qenë në restorante.

Pavarësisht nga raporti CDC, restorantet e Nju Jorkut do të lejohen të hapen në ambiente të mbyllura me 25 përqind të kapacitetit të tyre më 30 shtator dhe baret në Florida u hapën me kapacitet 50 përqind të hënën.

Dr Fauci tha se ai ‘ishte plotësisht dakord’ me rekomandimin e koordinatores task forcës për Shtëpinë e Bardhë, Dr. Deborah Birx, që baret dhe restorantet të qëndrojnë të mbyllura në disa rajone ku ka ndodhur shpërthimi i rasteve me Covid-19.