​Londra para mbylljes

​Londra para mbylljes

Londra është vetëm "ditë larg" nga bllokada që mund të rifutet, dhe kjo do të thotë të punosh nga shtëpia, tha sot kryebashkiaku Sadiq Khan.

Khan beson se kryeqyteti britanik është vetëm dy ose tre ditë prapa vatrave të nxehta me koronavirus në Angli.

Ai i bëri thirrje qeverisë të vendosë kufizime në bare dhe restorante dhe planet për të urdhëruar londinezët të punojnë nga shtëpia.

Numri i rasteve për 100,000 njerëz gjatë shtatë ditëve u rrit në Londër nga 18,8 në rreth 25 në fillim të javës.

I pyetur nëse londinezët mund të urdhëroheshin të punonin nga shtëpia, ministri i Shëndetësisë Matt Hancock tha se nuk do ta përjashtonte një gjë të tillë.

Ai tha se ishte "shumë i shqetësuar" për të dhënat e fundit që sugjerojnë se Britania mund të jetë në të njëjtën rrugë si Spanja dhe Franca - ku numri i vdekjeve dhe shtrimeve në spital po rritet - pa veprime efektive.