Bukë me ullinj – e shëndetshme dhe aromatike

Bukë me ullinj – e shëndetshme dhe aromatike

Përbërësit:

– 700 g miell,
– 2 lugë të vogla kripë,
– 25 g tharmë të freskët,
– 350 ml ujë të vakët,
– 6 lugë vaj ulliri,
– 180 g ullinj, të grirë trashë (ideale janë ullinjtë Kallamata),
– 1 qepë e vogël e kuqe,
– 2 lugë fletë nana të grirë imët

Përgatitja:

Tundeni tharmin në gjysmën e ujit dhe lëreni të bymehet. Në enën për përzierje qitni miellin dhe shtoni tharmin e bymyer, pjesën e mbetur të ujit, vajin dhe kripën.

Të gjitha ngjishni mirë derisa të bëhet brumë i lëmuar. Lëreni të mbuluar me leckë derisa të bymehet.