Mish qengji nga furra

Mish qengji nga furra

Përbërësit:

 1 kg mish kurbani (është më mirë të zgjidhet pjesa mishit nga shpina),
 1 l qumësht, patate (sasia sipas dëshirës),
 kripë, piper

Përgatitja:

1. Në furrë duhet mishit t’i qitni kripë dhe piper.

2. Nën mish në tepsi qitni qumësht. Tepsinë mbulojeni me folie alumini dhe piqeni dy deri në tri orë.

3. Pataten qërojeni dhe zieni përgjysmë në ujë. Pastaj priteni në copëza dhe shtojani mishit, shtoni temperaturën në furrë në 200 gradë dhe piqeni derisa patatet të skuqen.