Franca me 47.000 raste të reja dhe 235 viktima nga koronavirusi

Franca me 47.000 raste të reja dhe 235 viktima nga koronavirusi

Në 24 orët e fundit, 47.637 raste të reja të koronavirusit u konfirmuan në Francë, që është një rritje në krahasim me një ditë më parë kur kishte 36.437.

Sidoqoftë, kjo është shumë më pak se rekordi i vendosur të shtunën, kur u regjistruan më shumë se 52.000 raste të reja. Në 24 orët e fundit kanë vdekur 235 pacientë, raporton Reuters.

Numri i përgjithshëm i të infektuarve u rrit në 1.28 milion, dhe 36.020 njerëz vdiqën.

Numri i të shtruarve në spital në një ditë ra në 976, pasi rreth 1.200 pacientë u pranuan në spitale për tre ditë me radhë.

21.183 persona janë të shtruar aktualisht në spitale, ndërsa në mes të prillit kishte më shumë se 32.000.

Numri i pacientëve në kujdes intensiv gjatë ditës së kaluar u rrit me 11 në 3,156. Franca do të hyjë në një bllokim të ri një-mujor nga e premtja.

 


MË SHUME NGA Bota