Roja bregdetare turke shpëton 46 migrantë të parregullt

Roja bregdetare turke shpëton 46 migrantë të parregullt

Gjithsej 19 migrantë të parregullt të cilët ishin bllokuar në bregdetin jugor të Turqisë u shpëtuan.

Roja bregdetare turke të mërkurën shpëtoi 46 migrantë të parregullt, transmeton Anadolu Agency (AA).

Gjithsej 19 migrantë të parregullt të cilët ishin bllokuar në bregdetin jugor të Turqisë u shpëtuan.

Një anije e Rojës bregdetare në provincën jugore Mersin u dërgua në brigjet e rrethit Yakacik kur një varkë me fibër ishte bllokuar në det dhe banorët e saj thirrën për ndihmë, tha Komanda e Rojës bregdetare turke në një deklaratë.

Theksohet se varka u tërhoq zvarrë dhe kishte marrë ujë pasi i mbaroi karburanti.

Dy të dyshuar u arrestuan, thuhet më tej.

Veçmas, Roja bregdetare turke shpëtoi 27 azilkërkues varka e të cilëve u shty nga autoritetet greke në ujërat turke në brigjet e Egjeut dhe përfundoi në një zonë ku nuk kishte transport tokësor me mjetet e tyre në rrethin Kusadasi të provincës Aydin.

Azilkërkuesit u transferuan tek autoritetet krahinore të migracionit.

Turqia ka qenë një pikë kyçe transiti për migrantët e parregullt që dëshirojnë të arrijnë në Evropë për të filluar jetë të re, veçanërisht ata që ikin nga lufta dhe persekutimi.