Në formën e një gaforreje, super jahti që kushton 24 milionë euro

Në formën e një gaforreje, super jahti që kushton 24 milionë euro

Një kompani italiane ka zbuluar projektin e një super jahti me gjashtë dhoma gjumi, panele diellore si dhe një hapësirë për të transportuar dhe një automjet. Jahti i quajtur “Pagarus” besohet se kap vlerën e 24 milionë eurove, ka një gjatësi prej 25 metrash dhe me një shpejtësi deri në 45 km/orë.

Ka një kapacitet deri në 8 pasagjerë dhe 4 anëtarë të ekuipazhit. Njihet gjithashtu si ‘Crabmaran’, për shkak të ngjashmërisë së saj të dukshme me krustacin. Në qendër të ‘Crabmaran’ ndodhet një platformë ashensori, e cila mund të përdoret për të transportuar pajisje të rënda. /abcnews.al

Panele diellore: Secila prej dy bykëve dhe ura qendrore ka panele fotovoltaike - por motori kryesor është me naftë

Sedilje e nxehtë: Një karrige ku mund të ulet një nga ekuipazhi, duke u mbështetur në një zonë ngrënieje dhe përtej kësaj në pjesën e pasme të anijes

Darka në ujë: Zona e ngrënies vetë mund të ulet nga winches elektrike, duke i lejuar njerëzit të shijojnë një vakt si ky

Zona e darkës: Një tavolinë dhe karrige menjëherë pas urës kryesore, me darka që potencialisht shikojnë ekuipazhin në punë ndërsa ata hanë

Nga pjesa e prapme: Një platformë në pjesën e pasme të jahtit nga e cila dy mysafirë mund të shkonin në skitë para se të ktheheshin në anije