Mbyllet shëtitorja e famshme në Nisë, shkak virusi

Mbyllet shëtitorja e famshme në Nisë, shkak virusi

"Promenade des Anglais" do të mbyllet si pjesë e kufizimeve, që do të hyjnë në fuqi në Nisë, këtë fundjavë.

Deri më tani, Franca ka arritur të shmangë një bllokim të tretë përmes masave lokale, por numri i rasteve të virusit po rritet.

Situata shëndetësore në Francë është përkeqësuar, paralajmëron Kryeministri Jean Castex.

Të mërkurën, rreth 31,000 raste të reja të covid-19 u regjistruan në vend, shifra më e lartë ditore që nga nëntori, njofton Hbl, transmeton RTKLive.

Virusi zhvillohet në të njëjtën mënyrë si pothuajse kudo në Evropë. Në të gjitha këto vende, shpjegimi më i qartë janë variantet e reja të virusit.

Sidoqoftë, qeveria nuk konsideron që një mbyllje kombëtare është e nevojshme për momentin, pasi përhapja e infeksionit ndryshon në pjesë të ndryshme të vendit.

Presidenti Emmanuel Macron, në vend të kësaj, është në favor të kufizimeve lokale. Përveç kësaj, 20 departamente, përfshirë Parisin dhe rrethinat e tij, janë nën mbikëqyrje të veçantë.

Kjo do të thotë që ato mund t'i nënshtrohen masave shtesë, nëse situata e virusit vazhdon të përkeqësohet.

Masa më të ashpra presin këtë fundjavë qytetin verior bregdetar të Dunkirk dhe zonën e Rivierës përreth Nisës.

Kjo do të thotë që banorët lejohen të dalin vetëm për një orë në ditë dhe jo më larg se pesë kilometra nga shtëpia.

Masat zbatohen nga ora 6 e pasdites deri në orën 6 të mëngjesit të hënën të paktën për dy fundjavat e ardhshme.

"Ne me të vërtetë duhet të sigurohemi që të shmangim turmat e mëdha," shkroi kryebashkiaku i Nisës, Christian Estrosi në Facebook, pas vendimit për të mbyllur shëtitoren e famshme.

Përhapja e infeksionit rreth Nisës është përshkruar si "jashtë kontrollit"./RTKLive