Mision i madh shpëtimi në brigjet e Bali-t

Mision i madh shpëtimi në brigjet e Bali-t

Ka një aktivitet të etur në brigjet e Bali-t ku një operacion i madh shpëtimi po kërkon për një nëndetëse indoneziane të zhdukur.

Ekziston frika se është zhytur në një thellësi prej rreth 600-700 metra me 53 persona në bord.

Nëndetësja me motor nafte e prodhuar në Gjermani KRI Nanggala do të kryente një stërvitje silurësh në ishullin Bali të Indonezisë, të mërkurën, kur kërkoi leje për të zhytur – ndërkohë që brenda një kohe të shkurtër  humbi kontaktin me botën e jashtme.

Kërkimi është përqendruar rreth një rripi vaji që është zbuluar në vendin ku nëndetësja u zhduk në thellësi.

Sidoqoftë, është e paqartë nëse shkarkimi vjen nga nëndetësja, por gjithashtu mund të tregojë se anija është dëmtuar ose, sipas flotës indoneziane, mund të jetë një sinjal nga ekuipazhi.

Nëndetësja është ndërtuar për t’i bërë ballë një thellësie rreth 250-500 metra, por ekziston frika se është zhytur në 600-700 metra, pasi ka hasur në probleme teknike.

Nëndetësja humbi kontaktin me botën e jashtme relativisht pak pasi ajo kishte shkuar në thellësi dhe kërkoi leje për të filluar një stërvitje me silur.

Disa orë më vonë, një derdhje vaji u zbulua në vendin ku u zhduk, megjithëse është e paqartë nëse vinte nga nëndetësja. Anijet e kërkimit përdorin hidrolokator, por nuk kanë ende ndonjë gjurmë të nëndetëses.

Nëndetësja kishte 53 persona në bord kur u zhduk dhe, sipas flotës, mund të ketë pasur probleme me elektronikën gjatë zhytjes, e cila mund të ketë shkaktuar anijen të zhytej në një thellësi prej 600-700 metrash.

Në atë rast, është shumë më e thellë se ajo që është ndërtuar për t'u trajtuar. Dhe, ndonëse thuhet se oksigjeni në bord është i mjaftueshëm, ekspertët kanë paralajmëruar që anija mund të jetë prishur nëse është zhytur shumë thellë.

"Tragjedi e mundshme"

Disa anije dhe helikopterë tani po kërkojnë furishëm dhe vende të tilla si: Shtetet e Bashkuara, Australia, Franca dhe Gjermania kanë ofruar ndihmë.

 “Ne jemi shumë të shqetësuar për informacionin. Është shumë shqetësuese për familjet dhe veçanërisht për flotën indoneziane," i tha ABC,  ministrja e Jashtme australiane, Marise Payne.

“Ne do të mbështesim fqinjin tonë në çdo mënyrë që të mundemi”, shtoi ajo.

Sidoqoftë, ministri australian i Mbrojtjes,Peter Dutton, ka thënë se informacioni fillestar në lidhje me incidentin e vë Indonezinë në rrezik të një "tragjedie të tmerrshme"./RTKLive