Aktivistët bëjnë thirrje për paqe në samitin Biden-Putin

Aktivistët bëjnë thirrje për paqe në samitin Biden-Putin

Aktivistët e paqes shpalosën një banderolë të madhe në Liqenin e Gjenevës të mërkurën duke u bërë thirrje presidentit rus dhe atij amerikan të prisnin arsenalet e tyre bërthamore.

Aktivistët në një varkë me vela përhapën banderolën, duke lexuar "Paqja dhe siguria përmes çarmatimit", në mënyrë që të mund të shihej nga qielli shpejt para se presidenti rus Vladimir Putin të zbarkonte në aeroportin e Gjenevës për një samit me presidentin e SHBA Joe Biden.

Ishte një iniciativë nga grupi zviceran antibërthamor Campax, i cili po u kërkon udhëheqësve jo vetëm të heqin qafe kokat ekzistuese, por edhe të ndalojnë investimet në zhvillimin e atyre të reja, duke argumentuar që do të jepte një shembull për fuqitë e tjera bërthamore.

Udhëheqësit pritet të flasin për kontrollin e armëve. Grupet anti-bërthamore thonë se SHBA dhe Rusia zënë gati 90% të arsenaleve bërthamore në botë.

Ndryshe, presidenti Joe Biden dhe presidenti rus Vladimir Putin kanë përfunduar raundin e parë të bisedimeve të samitit të mërkurën dhe po vazhdojnë në takimin e parë nga dy takimet më të mëdha në Gjenevë.

Biden dhe Putin u takuan së pari të shoqëruar nga Sekretari i Shtetit Anthony Blinken, Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe një palë përkthyesish.

Dy seanca shtesë janë planifikuar të mërkurën pasdite me udhëheqësit që do të bashkohen nga ndihmës dhe përkthyes shtesë.

Nga ana e SHBA, takimet më të mëdha janë vendosur të përfshijnë Blinken, këshilltarin e Sigurisë Kombëtare Jake Sullivan, nënsekretarin e Shtetit për Çështjet Politike Victoria Nuland, ambasadorin e SHBA në Rusi John Sullivan dhe ekspertët e Këshillit të Sigurimit Kombëtar të Rusisë Eric Green dhe Stergos Kaloudis.

Delegacioni rus do të përfshijë Sergej Lavrov, këshilltarin e punëve të jashtme të Putinit Yuri Ushakov, zëvendësin e Lavrov Sergei Ryabkov, shefin e Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë ruse gjeneral Valery Gerasimov, ambasadorin rus në Uashington Anatoly Antonov, si dhe të dërguarit e Kremlinit për Ukrainën dhe Siria dhe zëdhënësi i Putinit, Dmitry Peskov.

Në përgjithësi, samiti parashikohet të zgjasë katër deri në pesë orë para se secili udhëheqës të mbajë një konferencë për shtyp.