Telefonat inteligjentë Honor marrin përsëri aplikacionet e Google

Telefonat inteligjentë Honor marrin përsëri aplikacionet e Google

Honor ka prezantuar telefona inteligjentë premtues që përsëri do të pajisen me aplikacione të Google.

Prodhuesi kinez i telefonave inteligjent Honor ka prezantuar smartphone të rinj dhe ka njoftuar se aplikacionet e Google do të kthehen në telefonat Honor me pajisjet e reja.

“Në të ardhmen, klientët do të jenë në gjendje të marrin telefona inteligjentë Honor dhe tableta që janë të pajisur me Shërbime Mobile Google (GMS)”, thuhet në prezantimin e produkteve të reja Honor.

Huawei vs Honor

Kur Huawei humbi qasjen në aplikacionet Google për telefonat e saj të mençur, filiali i atëhershëm Honor gjithashtu u ndalua të punonte me Google.

Honor tani është blerë nga një konsorcium dhe për këtë arsye është i pavarur nga Huawei. Kjo bën të mundur që Honor të pajisë telefonat e saj inteligjentë me Shërbimet e Lëvizjes Google.

Huawei ende nuk mund t’i pajisë telefonat e saj inteligjentë me aplikacionet e Google. Në vend të kësaj, prodhuesi kinez i telefonave inteligjentë ka zhvilluar sistemin e vet operativ.

Pajisja e re e prodhuesit, Honor 50 Pro, do të vijë gjithashtu në Evropë me aplikacionet e Google. Në Kinë, pajisjet e serisë 50 do të fillojnë shitjen më 25 qershor.

Honor 50 Pro është i pajisur me një ekran OLED prej 6.72 inç 120 Hz dhe mundësohet nga një Qualcomm Snapdragon 778G 5G.

Kamera katërshe është 108 MP dhe bateria duhet të jetë në gjendje të karikohet me një fuqi karikimi prej 100 watts .

Në Kinë, Honor 50 Pro shitet për ekuivalentin e rreth 480 euro. Modeli standard Honor 50 thuhet se kushton rreth 350 euro në Kinë. Dallimet më të mëdha midis modeleve Pro dhe Standard janë fuqia më e ulët e karikimit dhe një ekran më i vogël. /Telegrafi/