23 të vrarë në luftimet në Siri

23 të vrarë në luftimet në Siri

Njëzet e tre njerëz, përfshirë tetë civilë, u vranë në luftimet "më të vështira" në provincën jugore Siriane të enjten në Derry që kur u pushtua nga forcat e regjimit tri vjet më parë, njoftoi Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut (SOHR).

Deru, qendra e një rebelimi kundër regjimit të Bashar al-Assad në 2011, u pushtua nga forcat qeveritare në verën e vitit 2018. Por bazuar në një marrëveshje të paparë, rebelët mund të qëndronin atje, kështu që disa u bashkuan me ushtrinë ose mbajtën kontrollin të pjesëve të krahinës.

Që atëherë, sektori është tronditur rregullisht nga sulmet ndaj forcave të regjimit.

Tensionet arritën kulmin përsëri sot pasi "luftimet më të ashpra kanë ndodhur në zonë që kur ajo ra në duart e regjimit", tha SOHR, duke shtuar se pesë fëmijë ishin mes atyre që u vranë.

Luftimet shpërthyen ndërsa regjimi granatoi Deru al-Balad, një lagje e madhe në kryeqytet që mbahej nga ish-rebelët.

Kampi kundërshtar u kundërpërgjigj me një kundërsulm dhe mori disa pozicione të forcave të regjimit në provincë, duke kapur rreth dyzet ushtarë të regjimit, sipas SOHR.

Gjithsej 23 persona u vranë të enjten në provincën në kufirin me Jordaninë dhe Izraelin, pjesë të të cilave ende gëzojnë autonomi relative. Midis tyre janë të paktën tetë ushtarë dhe shtatë kryengritës, sipas SOHR.

Lufta në Siri ka vrarë gati 500.000 njerëz që nga viti 2011 dhe miliona janë detyruar të largohen nga vendi.


MË SHUME NGA Bota