Sputnik V: Nga shpresa për vaksinë në zhgënjim për Amerikën Latine

Sputnik V: Nga shpresa për vaksinë në zhgënjim për Amerikën Latine

Vaksina ruse e koronavirusit Sputnik V ishte e para që arriti në Argjentinë në Dhjetor të vitit 2020 me premtimin e lehtësimit të pritjes për vendet e Amerikës Latine për vaksinat e zhvilluara dhe miratuara në Perëndim.

Në pritje për miratimin e OKB-së, vaksina që atëherë është marrë nga rreth një duzinë vende në rajon - por, tetë muaj më vonë, shpenzimi dhe numri shumë i vogël i saj për dozën e dytë, po rëndon shumë mbi qeveritë me alternativa të kufizuara.

Inokulimi me Sputnik V, i prodhuar nga instituti rus Gamaleya, kërkon dy doza që ndryshojnë nga njëra-tjetra dhe nuk janë krijuar për t'u shkëmbyer ose përzier me vaksina të tjera.

"Ndihem e tradhtuar se është një mashtrim," tha Noreyda Hernandez, një mësuese 66-vjeçare për AFP, pas zhgënjimit në një qendër vaksinimi në qytetin Maracaibo të Venezuelës, e cila nuk ka doza për ata që kanë nevojë për të.

Ka skena të ngjashme në Bolivi, ku të rriturit shkojnë në klinika vetëm për të gjetur njoftime që i informojnë ata se doza e dytë është "shtyrë deri në një njoftim tjetër".

"Ne jemi të lodhur, vazhdojmë të kthehemi dhe çdo herë është e njëjta përgjigje:" Qeveria duhet të thotë. "Por çfarë mund të thotë qeveria nëse nuk di asgjë?”, thotë German Alarcon, 70 vjeç për AFP në La Paz.

Rusia regjistroi Sputnik V gushtin e kaluar përpara provave klinike në shkallë të gjerë, duke shkaktuar shqetësim në mesin e ekspertëve për procesin e gjurmuar me shpejtësi.

 

'Ende duke pritur'

Vaksina është shpallur e sigurtë dhe mbi 90% efektive në një raport të botuar nga revista kryesore mjekësore The Lancet, duke rikthyer besimin në goditjen e Rusisë. Problemi tash mbetet prodhimi.

Vendet e Amerikës Latine që zgjodhën Sputnik - shumë prej të cilave filluan duke vaksinuar të moshuarit, punonjësit e shëndetit dhe grupet e tjera në rrezik - kanë vendosur të zgjasin periudhën e pritjes midis dozës së parë dhe të dytë nga një minimum prej 21 ditësh deri në një maksimum prej 90 ditësh. 

Megjithatë, nuk janë të mjaftueshme.

"Kam marrë vaksinën Sputnik më 21 prill dhe jam ende duke pritur për dozën e dytë," tha Josefina Bermudez, 72 vjeç në Buenos Aires.

Ajo e gjeti si ironike që nipi i saj, i cili në moshën 25 vjeç nuk bën pjesë në një kategori prioritare, tashmë ka marrë dy doza e tij të vaksinës kineze të Sinopharm.

Presidenti i Argjentinës dhe zëvendësi i tij morën Sputnik në një shfaqje publike të besimit, në muajin e kaluar kërcënoi të anulonte kontratën me Rusinë.

Vendi me 45 milionë banorë kishte nënshkruar një marrëveshje për 30 milionë doza Sputnik V, nga të cilat kishte marrë më pak se gjysmën, sipas qeverisë.

Argjentina ka qenë duke hulumtuar mundësinë e zëvendësimit të dozës së dytë të Sputnik V me një tjetër vaksinë si AstraZeneca, Sinopharm dhe Moderna.

Rezultatet e para të mërkurën (4 gusht) treguan se vaksinat AstraZeneca dhe Moderna funksionojnë, kështu që këto do t'u ofrohen njerëzve që presin dozën e tyre të dytë Sputnik.

Testet për përdorimin e vaksinës Sinopharm si dozë e dytë nuk kanë qenë përfundimtare, tha ministrja e Shëndetësisë Carla Vizzotti.

Por, Guatemala njoftoi se anuloi blerjen e tetë milionë dozave të Sputnik V.

‘Zgjidhja’

Krijuesit e vaksinës, Fondi Rus i Investimeve Direkte (RDIF) ka premtuar se do të zgjidhë vonesat e dorëzimit këtë muaj.

Vonesat ishin për shkak të një "shkalle të prodhimit" dhe do të "zgjidhen plotësisht" në gusht, thuhet në deklaratën e tij, duke shtuar se kapaciteti do të "dyfishohet" në shtator falë një partneriteti me prodhuesin më të madh të vaksinave në botë, Instituti Serum të Indisë.

Lidhur me Guatemalën, RDIF tha se kontrata thjesht ishte "përshtatur me një orar të ri të dorëzimit".

RDIF ka nënshkruar marrëveshje prodhimi me më shumë se një duzinë vende, përfshirë prodhuesin kryesor Indi - i cili pritet të prodhojë disa qindra milionë doza në vit.

Të martën RDIF tha se Laboratorët e Argjentinës Richmond do t'i siguronin vendit mbi tre milionë doza të prodhuara në vend të përbërësit të dytë të Sputnik V në gusht, me 150,000 të parat tashmë këtë javë, pasi kontrolli i cilësisë ishte përfunduar me sukses.

Meksika gjithashtu ka nisur prodhimin vendor dhe laboratori shtetëror Birmex i tha AFP-së se shpresonte të merrte miratimin rus për një test prove brenda ditëve.

Prodhimi i Meksikës fillimisht do të jetë i destinuar për përdorim lokal, por më vonë mund të eksportohet në vendet e tjera të rajonit.

RDIF thotë se vaksina e saj me dy doza është miratuar në 68 vende, duke përfaqësuar gati gjysmën e popullsisë globale. Ajo ka aplikuar për regjistrim në Bashkimin Evropian.

Në Amerikën Latine është miratuar gjithashtu për përdorim në Brazil, Kili, Ekuador, Paraguai, Nikaragua, Honduras dhe disa shtete të Karaibeve./Euroactiv/RTK