Vaksina e Ebolës del të jetë efektive në provat klinike

Vaksina e Ebolës del të jetë efektive në provat klinike

Një vaksinë eksperimentale për Ebola u shfaq efektive te fëmijët dhe te të rriturit në një provë klinike.

Dy doza të vaksinës Ebola të Johnson & Johnson duken të sigurta dhe prodhojnë imunitet te njerëzit mbi moshën 1 vjeç, sipas dy punimeve të sapo publikuara.

“Duke punuar së bashku me kolegët e Sierra Leone dhe komunitetet lokale, ky është studimi i parë i botuar për të vlerësuar këtë regjim vaksine me dy doza në një gjykim të rastit te fëmijët”, ka thënë udhëheqësi i studimit, Dr. Muhammed Afolabi.

“Rezultatet tregojnë se ky regjim vaksinimi ka potencialin për të shpëtuar shumë jetë,” tha ai në një njoftim për shtyp, përcjell Klankosova.tv

Studiuesit zbuluan se kjo vaksinë ishte toleruar mirë dhe shkaktoi përgjigje të antitrupave 21 ditë pas dozës së dytë në 98 përqind të pjesëmarrësve. Përgjigjet imune vazhduan te të rriturit për të paktën dy vjet.

Gjatë një shpërthimi të Ebola 2014-2016, Afrika Perëndimore pati gati 29 mijë raste dhe më shumë se 11 mijë vdekje.

Rreth 20 përqind e rasteve ishin te fëmijët nën moshën 15 vjeç, dhe ata nën 5 vjeç kishin një rrezik më të lartë të vdekjes sesa të rriturit, vunë re studiuesit. Kjo sëmundje shkakton ethe, dhimbje, hemorragji si dhe gjakderdhje ose mavijosje të pashpjegueshme.


MË SHUME NGA Shëndetësi