Një 22-vjeçar kërcënoi për vdekje kryeministrin e Holandës
Sharr Travel

Një 22-vjeçar kërcënoi për vdekje kryeministrin e Holandës

Policia e Amsterdamit ka vendosur në pranga një 22-vjeçar, pasi dyshohet se kishte planifikuar një sulm ndaj kryeministrit Mark Rutte.

Lajmi është raportuar nga mediat e huaja. I dyshuari 22-vjeçar, i identifikuar si Yavus O, është arrestuar në korrik të këtij viti.

Ai thuhet se kishte përdorur një kanal në aplikacionin e mesazheve Telegram për të postuar nxitje për dhunë, sipas gazetës së përditshme De Volkskrant .

Zyrtarët e zbatimit të ligjit holandez mbyllën kanalin Telegram këtë javë. I dyshuari tani është akuzuar për nxitje të një krimi terrorist, mbledhjen e informacionit për një krim terrorist dhe kërcënimin e një krimi terrorist, sipas dokumenteve të shikuara nga Associated Press.


MË SHUME NGA Bota