Lexus prezanton modelin e ri LX 600, bazohet në Toyota Land Cruiser
Sharr Travel

Lexus prezanton modelin e ri LX 600, bazohet në Toyota Land Cruiser

Lexus ka tërhequr gjeneratën e tretë të SUV -it të tij të madh pas plot 14 vjetësh.

Pasardhësi bazohet në Land Cruiser të ri, të cilit i ngjan në pamje në shikim të parë.

Megjithatë, LX 600 njihet nga grila e tij e veçantë, e cila është më e madhe në modelin e ri se kurrë më parë.

Konsumatorëve do t'u ofrohen disa pako pajisjesh, si dhe konfigurime të ndryshme të ulëseve - nga 4 "kolltukë" të vendosur në dy rreshta, në tre rreshta ulësesh për transportin e 7 personave.

Kur bëhet fjalë për shtytjen, nuk ka shumë surpriza. Atmosfera e mëparshme 5.7-litra V8 tani është një gjë e së kaluarës - ajo po zëvendësohet nga një model më modern turbo-binjak 3.5 V6 që përdoret gjithashtu në Toyota Land Cruiser të ri.

Motori prodhon 415 kuaj fuqi dhe 649 Nm, që është 26 kuaj fuqi dhe 103 Nm më shumë se në rastin e njësisë së përdorur në gjeneratën e tretë LX 600.

Lexus LX 600 i ri do të mbërrijë në dyqanet amerikane në tremujorin e parë 2022, kur edhe do të dihet çmimi i këtij automjeti.


MË SHUME NGA Tech