Polonia arreston spiunin rus, gjen lidhjen me një rast tjetër spiunazhi
Sharr Travel

Polonia arreston spiunin rus, gjen lidhjen me një rast tjetër spiunazhi

Agjencia e Sigurisë së Brendshme të Polonisë (ABW) deklaroi se është arrestuar një polak 66-vjeçar, i cili dyshohet se ka spiunuar për Rusinë, shkruan “Radio Evropa e Lirë.”

Agjencia e kundërzbulimit njoftoi më 25 nëntor se i dyshuari u arrestua tre ditë më parë në Warmia-Masuria, në veri të kryeqytetit, Varshavë.

Dokumentet u sekuestruan në një kontroll pronësie dhe pretendohej se i dyshuari punonte për Shërbimin Federal të Sigurisë së Rusisë (FSB), një pasardhës indirekt i ish-KGB-së.

Ai ka hedhur poshtë akuzat dhe mbetet në paraburgim 90-ditor. Një raport lokal tha se burri mund të përballet me 10 vjet burg nëse shpallet fajtor.

Agjencia polake e sigurisë deklaroi gjithashtu se rasti ishte i lidhur me arrestimin e një të dyshuari tjetër, në maj, i cili është akuzuar për spiunazh për një shërbim të huaj të inteligjencës.

Raportet në maj sugjeruan se një i dyshuar 43-vjeçar u akuzua për ofrimin e “informacioneve dhe materialeve” për shërbimet sekrete ruse.