Burri që mori transplantin e zemrës së derrit, ishte shpallur fajtor
   Bota

Burri që mori transplantin e zemrës së derrit, ishte shpallur fajtor

Burri që mori transplantin e parë të zemrës së derrit në botë, goditi një burrë shtatë herë me thikë duke e lënë atë të paralizuar, ka zbuluar familja e viktimës së tij.

David Bennett, 57-vjeç, u dënua për therjen me thikë të Edward Shumaker në vitin 1988, tha motra e tij në emisionin Today të Radio 4, përcjell BBC.

Leslie Shumaker Downey tha se vëllai i saj vdiq në vitin 2007 pas gati dy dekadash komplikimesh mjekësore të lidhura me sulmin.

Ajo tha se zoti Bennett ishte një marrës i padenjë i operacionit pionier.

Por ekipi që kreu operacionin tha se të dhënat kriminale të dikujt nuk mund të jenë kurrë arsye për të refuzuar trajtimin e tyre.

Sulmi ndodhi në prill 1988 kur gruaja e Bennett u ul në prehrin e Shumaker, i cili ishte 22-vjeç, tha zonja Downey.

Në një tërbim të dukshëm xheloz, Bennett e goditi me thikë pas shpine Shumaker në mënyrë të përsëritur.

Bennett u shpall fajtor dhe u dënua me 10 vjet burg. Downey tha se askush nuk e kishte kontaktuar për Bennett që mori transplantin e zemrës së derrit dhe e dëgjoi lajmin vetëm kur vajza e saj i dërgoi mesazh.

"Vajza ime e dytë më dërgoi një mesazh të menjëhershëm dhe më tha: "Mami, ky është njeriu që goditi xhaxhain Ed". Më pas lexova tregimin dhe u zemërova sepse ai kishte marrë zemrën”, tha ajo.

Operacioni, i kryer në Baltimore, Maryland, mori më shumë se shtatë orë për t'u përfunduar.

Bennett po shërohet pas procedurës eksperimentale shtatë-orësh në Baltimore.

Transplanti u konsiderua si shpresa e fundit për t'i shpëtuar jetën Bennett, megjithëse nuk është ende e qartë se cilat janë shanset e tij afatgjata për të mbijetuar.

Por Downey tha se nuk besonte se ai e meritonte zemrën.

"Ata po e vendosin Bennett në linjat e historisë, duke e portretizuar atë si një hero, por ai nuk është asgjë i tillë”, tha ajo.

Shumaker ishte i kufizuar në një karrige me rrota si rezultat i sulmit, përpara se të kishte një goditje në tru në vitin 2005 dhe të vdiste dy vjet më vonë.

Por mjekët e Bennett thanë se krimet e kaluara nuk i diskualifikojnë pacientët nga kryerja e procedurave të tilla.

“Është detyrimi solemn i çdo spitali apo organizate të kujdesit shëndetësor që të ofrojë kujdes jetëshpëtues për çdo pacient që del nga dyert e tyre bazuar në nevojat e tyre mjekësore”, thanë zyrtarët në Qendrën Mjekësore të Universitetit të Maryland për New York Times.

"Çdo standard tjetër i kujdesit do të krijonte një precedent të rrezikshëm dhe do të shkelte vlerat etike dhe morale që mbështesin detyrimin që mjekët dhe kujdestarët kanë ndaj të gjithë pacientëve në kujdesin e tyre," shtuan ata.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa