Parlamenti francez miraton certifikatën për vaksinim
   Bota

Parlamenti francez miraton certifikatën për vaksinim

Parlamenti i Francës dha miratimin përfundimtar të dielën për masat e fundit të qeverisë për të trajtuar virusin COVID-19, duke përfshirë një leje vaksinimi të kundërshtuar nga protestuesit kundër vaksinës.

Ligjvënësit në Dhomën e Ulët të Parlamentit votuan me 215 vota pro dhe 58 kundër, duke i hapur rrugën hyrjes në fuqi të ligjit në ditët në vijim, përcjell Reuters.

Ligji i ri, i cili pati një rrugë të ashpër në parlament me partitë opozitare që i konsiderojnë disa nga dispozitat e tij shumë të vështira, do t'u kërkojë njerëzve që të kenë një certifikatë vaksinimi për të hyrë në vende publike si restorante, kafene, kinema dhe trena në distanca të gjata.

Aktualisht, personat e pa vaksinuar mund të hyjnë në vende të tilla me rezultatet e një testi të fundit negativ për COVID-19. Gati 78% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Presidenti Emmanuel Macron, i cili pritet të kërkojë një mandat të dytë në zgjedhjet presidenciale të prillit, tha për Parisien këtë muaj se ai dëshironte të "tërhiqte" njerëzit e pa vaksinuar duke ua ndërlikuar jetën aq shumë sa do të përfundonin duke marrë vaksinën kundër COVID.

Mijëra protestues kundër vaksinës demonstruan në Paris dhe disa qytete të tjera të shtunën, por numri i tyre ra ndjeshëm nga një javë më parë, menjëherë pas komenteve të Macron.

Franca është në kontrollet e valës së saj të pestë COVID-19 me raste të reja ditore që arrijnë rregullisht nivele rekord mbi 300.000. Megjithatë, numri i rasteve të rënda që vendosin njerëz në repartet e ICU është shumë më i ulët se vala e parë në mars-prill 2020.