SHBA sanksionon katër zyrtarë ukrainas që promovonin destabilizimin rus
   Bota

SHBA sanksionon katër zyrtarë ukrainas që promovonin destabilizimin rus

Departamenti amerikan i Thesarit vendosi sanksione të reja të enjten kundër katër zyrtarëve ukrainas, duke përfshirë dy anëtarë aktualë të parlamentit, të cilët zyrtarët e administratës thonë se janë pjesë e një përpjekjeje të ndikimit rus për të vendosur pretekstin për pushtimin e mëtejshëm të Ukrainës.

Sanksionet iu vendosën parlamentarëve, Taras Kozak dhe Oleh Voloshyn dhe dy ish-zyrtarë të qeverisë.

Sipas Thesarit, të katër kanë qenë të përfshirë ngushtë në përpjekjet e dezinformimit nga shërbimi federal i sigurisë ruse, i njohur si FSB, raporton ap.

Sanksionet e reja u njoftuan më pak se 24 orë pasi presidenti amerikan, Joe Biden tha se mendon që Moska do të pushtojë rishtas Ukrainën.

Ai paralajmëroi presidentin rus, Vladimir Putin se vendi i tij do të paguajë një “çmim të shtrenjtë” dhe një kufizim të mundshëm në qasje në sistemin bankar global nëse e bën këtë.

Biden u përball me kritika nga republikanët dhe zyrtarët ukrainas se ai ftoi një pushtim të kufizuar rus duke sugjeruar në komentet për gazetarët të mërkurën se SHBA do të reagonte me një përgjigje të matur nëse do të kishte vetëm një “inkursion të vogël” të territorit ukrainas.

Zyrtarët e administratës kërkuan të sqaronin vërejtjet e tij të mërkurën vonë dhe të enjten.

Thesari sanksionoi gjithashtu ish-zëvendës sekretarin e Ukrainës për sigurinë kombëtare, Vladimir Sivkovich. Administrata thotë se Sivkovich punoi vitin e kaluar me një rrjet aktivistësh të inteligjencës ruse për të kryer operacione ndikimi që u përpoqën të ndërtonin mbështetje për Ukrainën për t’i dorëzuar zyrtarisht Krimenë, Rusisë në këmbim të një tërheqjeje të forcave të mbështetura nga Rusia. Trupat ruse pushtuan Krimenë në vitin 2014 dhe vazhdojnë të pushtojnë gadishullin e Detit të Zi.

Ish-zyrtari tjetër i përmendur është Volodymyr Oliynyk, i cili thotë se Thesari ka punuar në drejtimin e FSB-së për të mbledhur informacion rreth infrastrukturës kritike të Ukrainës. Sipas Thesarit, Oliynk aktualisht jeton në Rusi.

Ndryshe, rreth 100 mijë trupa ruse janë grumbulluar pranë kufirit me Ukrainën. Zyrtarët rusë po kërkojnë garanci me shkrim se NATO nuk do të zgjerohet drejt perëndimit. Anëtarët e aleancës refuzojnë të japin një premtim të tillë.