Aeroplani amerikan përplaset në aeroplanmbajtëse, ka të lënduar
   Bota

Aeroplani amerikan përplaset në aeroplanmbajtëse, ka të lënduar

Piloti i një aeroplani luftarak amerikan të tipit F-35 është larguar nga ky mjet në mënyrë emergjente, pasi aeroplani u përplas në aeroplanmbajtësen “USS Carl Vinson” në Detin Jugor të Kinës, duke lënë shtatë të lënduar, njoftoi të hënën Flota e Paqësorit e ShBA-së.

Piloti ishte duke kryer fluturim rutinor, kur ndodhi përplasja. Piloti u largua nga aeroplani dhe ndodhet në gjendje stabile, thuhet në njoftim.

Një studente kosovare zbulon një metodë të re për të humbur peshë

Gjashtë persona të tjerë, të cilët ndodheshin në aeroplanmbajtëse, pësuan lëndime. Tre prej tyre kërkuan evakuim dhe u dërguan në një qendër mjekësore në Filipine, ku ndodhen në gjendje stabile. Tre të tjerë janë trajtuar në vendin e ngjarjes dhe janë liruar, shkruan CNN, përcjell Gazeta Express.

Autoritetet janë duke e hetuar shkaktarin e aksidentit. Zëdhënësi i Flotës së Shtatë Detare në Japoni, Mark Langford, tha të martën se ndikimi i këtij rasti në aeroplanmbajtëse është sipërfaqësor dhe se ajo i ka vazhduar operacionet normale.

Ndryshe, disa versione të aeroplanit F-35 përdoren edhe nga aleatët dhe partnerët e Shteteve të Bashkuara, përfshirë Japoninë, Korenë Jugore, Britaninë e Madhe, Australinë, Italinë, Norvegjinë, Holandën dhe Izraelin.