Gruaja padit Meta-n e Snap,pretendon se luajtën rol në vetëvrasjen e vajzës
Tech

Gruaja padit Meta-n e Snap,pretendon se luajtën rol në vetëvrasjen e vajzës

Një nënë nga Connecticut po padit Meta-n, kompaninë e njohur më parë si Facebook, dhe Snap, duke pretenduar se “produktet e tyre të rrezikshme dhe me defekte të mediave sociale” luajtën një rol në vetëvrasjen e vajzës së saj 11-vjeçare.

Sipas medieve të huaja, ankesa, e paraqitur nga Tammy Rodriguez në gjykatën federale të San Franciskos në fillim të kësaj jave, pretendon se Selena Rodriguez vuante nga depresioni, privimi i gjumit, çrregullimet e të ngrënit dhe vetëdëmtimi i lidhur me përdorimin e saj të Instagram dhe Snapchat.

Sipas dosjes, Selena filloi të përdorte mediat sociale afërsisht dy vjet para vdekjes së saj nga vetëvrasja në korrik 2021, kohë gjatë së cilës ajo zhvilloi “një varësi ekstreme ndaj Instagram dhe Snapchat”.

Dokumenti gjithashtu pretendon se 11-vjeçarja ka humbur shkollën disa herë për shkak të përdorimit të saj në rrjetet sociale dhe se asaj iu kërkua të dërgonte përmbajtje seksualisht eksplicite nga përdoruesit meshkuj në të dyja platformat.

Rodriguez shkroi në dosje se ajo u përpoq të merrte trajtimin e shëndetit mendor të vajzës së saj disa herë, me një terapist ambulator duke thënë se ajo “nuk kishte parë kurrë një pacient aq të varur nga mediat sociale sa Selena”.

Në një moment, Selena u shtrua në spital për kujdes urgjent psikiatrik, sipas ankesës.

Në një deklaratë, Snap tha se nuk mund të komentonte mbi specifikat e një rasti aktiv, por i tha Business Insider se “asgjë nuk është më e rëndësishme për ne sesa mirëqenia e komunitetit tonë”.

“Ne punojmë ngushtë me shumë organizata të shëndetit mendor për të ofruar mjete dhe burime brenda aplikacionit për Snapchatters si pjesë e punës sonë të vazhdueshme për të mbajtur komunitetin tonë të sigurt”.


Bast-Trade
AlbiMall
Eurokoha
Vjosa